Facebook

Twitter

YouTube

ul.Składowa 5, 64-800 Chodzież
Polish English French German Russian

Bezpieczne korzystanie z kąpieli na terenie powiatu chodzieskiego

Teraz i Ty możesz sprawdzić jakość wody!

Wakacje to idealny czas na bezpieczną kąpiel! Sprawdź jakość wody w kąpielisku, do którego się wybierasz. Główny Inspektorat Sanitarny stworzył serwis kąpieliskowy: https://sk.gis.gov.pl/  Znajdziesz tam również wiele przydatnych i ciekawych informacji np. czy jest pomost albo molo, czy można wprowadzać psy, czy są miejsce do przewijania dzieci.

kapielisko

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży informuje, że w sezonie letnim 2018r. na terenie powiatu chodzieskiego dostępne są 4 kąpieliska:

-przy Jeziorze Siekiera w Szamocinie
Komunikat na dzień 29.06.2018r.
Komunikat na dzień 26.07.2018r.
Komunikat na dzień 07.08.2018r.

-przy Jeziorze Margonińskim w Margoninie
Komunikat na dzień 29.06.2018r.
Komunikat na dzień 26.07.2018r.

-przy Jeziorze Karczewnik w Chodzieży
Komunikat na dzień 29.06.2018r.
Komunikat na dzień 19.07.2018r.
Komunikat na dzień 02.08.2018r.

-przy Jeziorze Miejskim w Ratajach 
Komunikat na dzień 29.06.2018r.
Komunikat na dzień 19.07.2018r.

 -Uroczysko Papiernia
Komunikat na dzień 18.07.2018r.

  W miesiącu licu zorganizowane było jedno miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – Uroczysko Papiernia.

Wymienione kąpieliska są odpowiednio oznakowane i zabezpieczone, strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników. Przed sezonem kąpieliskowym, który rozpoczął się z początkiem lipca 2018r., pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży przeprowadzili badania jakości wody w kąpieliska. Woda w kąpieliskach wymienionych powyżej była przydatna do kąpieli. Kontrolę jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w Papierni przeprowadził organizator obozu harcerskiego. Jakość wody była dobra. W sezonie letnim badanie jakości wody w kąpieliskach przeprowadzają organizatorzy kąpielisk. Komunikaty o jakości tej wody są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży i na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w zakładce „Serwis kąpieliskowy”.

Woda z kontrolowanych kąpielisk, odpowiada warunkom  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011r.

Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają osoby umiejące pływać. Korzystając z kąpieliska należy zwrócić uwagę na flagę. Czerwona flaga wywieszona na kąpielisku strzeżonym  oznacza, że kąpiel jest zabroniona. Przyczyną zakazu kąpieli może być ponadnormatywna zawartość bakterii, najczęściej Escherichia coli i enterokoków kałowych oraz tzw. zakwit sinic.

Sinice czyli cyjanobakterie pojawiają się w okresie letnim i wczesną jesienią. Sprawiają, że woda ma zielonkawoniebieski kolor i dość specyficzny zapach. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy - wyglądem przypominają rozlaną farbę lub galaretkę. Sinice mogą być naprawdę groźne, szczególnie dla dzieci i osób osłabionych dlatego, że wytwarzane przez nie toksyny mogą działać drażniąco na skórę i błony śluzowe, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, a także wątroby. Należy o tym również pamiętać podczas korzystania z kąpieli w innych wodach, nienadzorowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Mapa strony

logo PIS 100lecie 1

Mapa zagrożeń