Facebook

Twitter

YouTube

ul.Składowa 5, 64-800 Chodzież
Polish English French German Russian

Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek powiatu chodzieskiego w 2017 roku.

 

logo Panstwowa Insp Sanit

DAJ SOBIE SZANSĘ…

Dnia 10.02.2017 roku przy Placu Pływalni DELFIN w Chodzieży (teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) odbyły się profilaktyczne badania mammograficzne skierowane dla kobiet między 50 – 69 rokiem życia, organizowane przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Chodzieży, a także Burmistrza Miasta Chodzieży – Pana Jacka Gursza. Badania wykonywane były przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. A Pienkowskiej (OPEN) w Poznaniu. Prowadzona diagnostyka miała charakter przesiewowy i co istotne była bezpłatna. Kobiety zainteresowane badaniami mogły dokonać rejestracji pod numerem 61 8 501 327, także pod numerem bezpłatnej infolinii 800 462 532 lub osobiście w Ośrodku OPEN w Poznaniu. Dodatkowo takiemu badaniu mogły poddać się także kobiety nieobjęte programem bezpłatnych badań mammograficznych. Wówczas po uiszczeniu odpowiedniej zapłaty (w wysokości 70 zł) panie mogły wykonać badanie prywatnie.

 

Choroba nowotworowa wielu osobom kojarzy się z nieodwołalnym wyrokiem śmierci. Natomiast w przypadku profilaktyki nowotworu najistotniejszymi czynnikami są regularność i sumienność. Także te czynniki znacząco wpływają na wykrywalność nowotworu piersi u kobiet. ,,Na podstawie danych z 2006 roku stwierdzono, że w przypadku nowotworu piersi (u kobiet) występuje stały wzrost liczby zachorowań z jednoczesnym wyraźnym zahamowaniem lub nawet spadkiem umieralności, co świadczy o pierwszych symptomach skuteczności profilaktyki raka piersi w Polsce. Umieralność z powodu nowotworów piersi spadła w ciągu ostatnich 20 lat z poziomu wynoszącego prawie 80% do średniej wartości ok. 20% (a niekiedy jeszcze niżej). Ważnym jest, że ta pozytywna tendencja ma dwie główne przyczyny: wcześniejsze wykrywanie choroby, oraz skuteczność dostępnych metod terapii profilaktycznej. Jedną z takich metod jest właśnie badanie mammograficzne, które skierowane jest dla kobiet pomiędzy 50 – 69 rokiem życia, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie miały przeprowadzonej mammografii w ramach programu profilaktycznego, posiadają ubezpieczenie oraz nie miały zdiagnozowanego nowotworu piersi w przeszłości. Podstawą wykonania takiego badania jest okazanie dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego ważność ubezpieczenia. Wyniki badania przesyłane są bezpośrednio do kobiet biorących udział w badaniu - pod wskazany adres.  

mamobus

W pierwszym półroczu 2017r.na terenie Chodzieży Ośrodek OPEN zrealizuje badania mammograficzne 6 razy. Badania które odbyły się w miesiącu lutym były 2 akcją profilaktyczną w 2017 roku. Natomiast następne badania odbędą się kolejno:

Mieszkanki Chodzieży chętnie uczestniczą w tego typu akcjach. Podczas ostatniej wizyty MAMMOBUSU zostało przebadanych około 20 kobiet. Optymistycznym jest fakt, iż także świadomość mieszkanek Chodzieży i okolic wzrasta, ponieważ kobiet chcących wykonać badane mammograficzne z roku na rok przybywa.

Wszelkie informacje w sprawie badań mammograficznych prowadzonych przez Ośrodek OPEN w Poznaniu można także uzyskać osobiście w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chodzieży, ul. Składowa 5, w godzinach od 8:00 do 15:00, jak również telefonicznie, pod numerem telefonu: 67/ 28 20 272, wew. 13.

zbadaj sie

Opracowała: mgr Karolina Pieniążek

Mapa strony

logo PIS 100lecie 1

Mapa zagrożeń